Отримання спеціальних дозволів на надра 2024-2025
Отримання спеціальних дозволів на надра 2024-2025рр.
Вже більше року, як працює нова процедура отримання спеціальних дозволів на користування надрами через електронний кабінет надрокористувача.
Процедура отримання спецдозволів на надра, докорінно змінилася у порівнянні з попередніми роками. Що змінилося?
Процедура отримання дозволів тепер регламентується безпосередньо Кодексом України про надра та Постановою КМУ № 993 від 2023р. «Про затвердження Порядку проведення аукціону (електронних торгів) з продажу спеціального дозволу на користування надрами»
Основні зміни :
- Відтепер усі заяви щодо надання спеціального дозволу, продовження строку дії та внесення змін подаються виключно через електронний кабінет надрокористувача.
- Всі дозволи на користування надрами реалізуються шляхом проведення аукціонів (електронних торгів). Окремі винятки визначені частиною першоюстатті 16–2 Кодексу України про надра. У тому числі, отримання спеціального дозволу на корисну копалину місцевого значення власником (не орендарем, а саме власником) земельної ділянки загальною площею до 25га, а також .
- Замість окремих спецдозволів дозволів на вивчення, а потім на видобування, тепер надається один «наскрізний» дозвіл, який передбачає і вивчення, і ДПР(дослідну-промислову розробку для корисних копалин загальнодержавного значення), і подальше видобування.
- Відсутність погоджень, окрім рекомендацій Міндовкілля, які отримуються безпосередньо Держгеонадрами без залучення надрокористувача.
- Координати спеціальних дозволів на користування надрами вказуються в системі координат WGS-84.
Для отримання дозволу, необхідно
- Зареєструвати електронний кабінет надрокористувача, що можна зробити за адресою: https://nadra.gov.ua/entrance.
- В електронному кабінеті необхідно заповнити відповідні форми, залежно від обраного виду користування надрами, у тому числі вказати географічні координати в системі координат WGS-84 з точністю не менше, ніж до десятих секунди, а також додати документи, передбачені Кодексом України про надра (ситуаційні плани, плани підрахунку запасів, пояснювальні записки, відомості про кінцевих бенефіціарних власників тощо).
- Після цього заяву з додатками необхідно підписати електронним цифровим підписом та направити на розгляд до Держгеонадр України.
- В подальшому, відслідковувати в електронному кабінеті стан розгляду заяви.
Функціонал електронного кабінету значно спрошує та пришвидшує отримання спеціальних дозволів у порівнянні з попередньою процедурою, однак враховуючи специфіку галузі залишається ряд питань, які потребують спеціальних знань.
Так, на сайті Держгеонадр України міститься інформація про подані комплекти документів для отримання спецдозволу, та етапи їх опрацювання, однак переважна більшість цих комплектів або залишені без розгляду, або за результатами їх опрацювання надані відмови. Найпопулярніші відмови: надання недостовірних відомостей (під якими майже завжди мають на увазі невідповідність наданих координат); зауваження від Міндовкілля; подання неповного комплекту документів; невідповідність виду користування надрами; зауваження щодо наданих графічних матеріалів і т.д.