Дозвіл на надра за 10% початкової вартості
Як придбати дозвіл на користування надрами за 10% початкової вартості?
Для багатьох з нас слово «аукціон» асоціюється саме з англійським аукціоном, суть якого у поступовому збільшенні початкової вартості лота бажаючими придбати товар.
Саме так і продають дозволи на користування надрами на аукціонах в системі «Прозоро». І ціни на певні лоти дійсно зростають в рази.
Але буває й інакше. На деякі лоти взагалі не знаходиться покупців. Тоді такий лот виставляється на повторний аукціон за 50% від початкової вартості. Але і в такому разі може не знайтись бажаючих. Така ситуація може скластись, коли вартість лота визначена не коректно і значно завищена у порівнянні з реальною ринковою вартістю такого дозволу.
Так, існуючий підхід визначення вартості дозволів за своєю суттю більше арифметичний, ніж ринковий і не враховує цілої низки факторів, які можуть бути визначальними при формуванні вартості. Тому, нерідко, маємо або суттєво недооцінені спеціальні дозволи, або навпаки – занадто переоцінені.
Це добре видно як з результатів аукціонів де початкова ціна збільшується в рази, так і з тих аукціонів, де дозвіл не купують навіть за 50 % початкової вартості.
Однак, проблему «переоцінених» спецдозволів допомагає вирішити їх продаж через «голландські аукціони». Тобто, якщо на першому аукціоні не було бажаючих підняти ціну вище початкової і за 50% вартості на повторному аукціон дозвіл продати не вийшло, такий дозвіл виставляється на голландський аукціон.
Голландські аукціони працюють з пониженням ціни, це коли під час аукціону ціна автоматично знижується, аж поки хтось з учасників це зниження не зупинить. При цьому, ціна на спеціальні дозволи на таких аукціонах може зменшитись аж на 90% від початкової вартості спеціального дозволу! Тобто, є шанс придбати дозвіл всього за 10% початкової вартості?
Але не все так просто. Такі аукціони покликані визначити реальну ринкову вартість лоту, а не розпродати надра за безцінь.
Тому, якщо лот добряче переоцінений, але все ж цікавий покупцям, то до 10% вартість, швидше за все, не знизиться. В такому разі, ціна падатиме аж поки не сягне реальної ринкової вартості такого дозволу, після чого один з бажаючих придбати дозвіл може «зафіксувати» ціну зробивши ставку на цьому кроці. Та це ще не означає, що такий покупець автоматично є переможцем аукціону!
Після «зупинення» зниження ціни іншим покупцям (якщо такі є) одноразово! надається можливість подати свої закриті цінові пропозиції – запропонувати більшу ціну, ніж «зафіксована». Той покупець, який запропонує найвищу вартість, визнається переможцем раунду закритих цінових пропозицій.
Після визначення переможця раунду закритих цінових пропозицій (якщо такий буде) учасник, який зупинив зниження вартості лоту, має право підвищити ставку переможця закритих цінових пропозицій, у цьому разі він стає переможцем аукціону, а якщо ні, тоді перемагає учасник, який подав найвищу закриту цінову пропозицію.
Тому, варто врахувати, що той, хто першим зробив ставку і зупинив зниження ціни, має право «останнього слова» в такому аукціоні.
Розглянемо ситуацію на прикладі свіженького голландського аукціону з продажу спеціального дозволу на видобування лабрадоритів Сліпчицького-1 родовища, який відбувся 5 березня 2021 року.
Стартував аукціон о 9.35 з вартості 4 714 341,00 грн.
Після чого, приблизно кожні 3 хв. 30 сек. стартова ціна знижувалась на 1% початкової вартості лота (тобто на 47143,41 грн.), аж поки о 15.13 не було зроблено першу ставку на ціні 1 131 441,84 грн. підприємством ТОВ «Лімітед Груп» – переможець голландського етапу.
Тоді, інші учасники аукціону, хтозна скільки їх було (може всього один), отримали можливість подати свої закриті цінові пропозиції. Найбільше запропонувало ПП «Губернатор» – 1 238 600,13 грн., яке стало переможцем етапу закритих цінових пропозицій.
Далі закриту цінову пропозицію ПП «Губернатор» було розкрито, а переможцю голландського етапу ТОВ «Лімітед Груп» надано можливість запропонувати більше, чим він і скористався, запропонувавши – 1 238 600,13 грн, та став переможцем аукціону.
А от, інший спецдозвіл, який було виставлено голландський на аукціон того ж дня (спеціальний дозвіл на видобування глин Західної частини ділянки №2 Сторожинецького-2 родовища) було придбано (схоже, єдиним бажаючим) всього за один крок до найнижчої відмітки, за 478 077,6 грн, замість початкової вартості у 4 346 160,0 грн., тобто, лише за 11 % стартової ціни.
Отож, якщо конкретний дозвіл на користування надрами окрім вас більше нікого не зацікавить, то такий дозвіл можна придбати всього за 10 % його початкової вартості. Якщо тільки це не дозвіл на вивчення з дослідно-промисловою розробкою підземних вод, там діють інші правила.
Одначе, не варто забувати, що на голландських аукціонах знижується лише початкова вартість спеціальних дозволів. А от вартість геологічної інформації та пакету аукціонної документації зниженню не підлягають.
І хоч сьогодні прийняти участь в аукціонах з продажу спеціальних дозволів на користування надрами в системі «Прозоро» може кожен, важливо пам’ятати, що зовсім спонтанно придбати дозвіл не вийде. Для участі в кожному конкретному аукціоні необхідно подати заявку напередодні дня проведення аукціону (можна і раніше), а також, що найголовніше, не пізніше, ніж за день до аукціону сплатити гарантійний внесок – 20 % початкової вартості спеціального дозволу (на щастя, переможеним цей внесок повністю повертається).