Пісок закінчується?

Все частіше у мережі з’являються публікації про дефіцит піску для будівництва і особливо про виснаження його запасів у світовому масштабі.

Чи насправді такий, на перший погляд досить поширений ресурс, може закінчитись?

По перше, наявність піску на поверхні далеко не завжди свідчить про поширення його на глибину та наявність у достатній кількості для промислового використання.

По друге, пісок хорошої якості зустрічається досить рідко. Наприклад, згідно карти кінця минулого століття (на жаль пізніше такі роботи не проводились) піски наявні на більшій частині площі Правобережної України. Але при цьому перспективні площі для виявлення родовищ якісних пісків становлять близько 5% від загальної площі їх поширення.

Якщо врахувати, що на цих перспективних площах піски належної якості і у належній кількості можуть бути виявлені тільки в окремих місцях, і далеко не скрізь можливе їх видобування через забудову, комунікації, річки, ліси, природоохоронні об’єкти, приватизовані землі і т.д., ці площі зменшаться ще щонайменше на порядок.

Чим відрізняються якісні піски і перспективні площі з покладами таких пісків від решти території, на якій зустрічаються піски?

По перше, пісок для виробництва бетонів, розчинів, для дорожного будівництва повинен бути різнозернистим (містити різні фракції зерен у певному співвідношенні), достатньо крупним, з мінімальним вмістом пилу та глини.

Через значний вміст пилу і глини 90-95% поширених у природі пісків не відповідають вимогам стандартів, зокрема ДСТУ Б В.2.7-32-95 «Пісок щільний природний для будівельних матеріалів, виробів, конструкцій і робіт», згідно якого вміст цих домішок у піску не повинен перевищувати 2-3% для бетонів і 7% для будівельних розчинів та дорожних робіт.

Також пісок повинен містити на більше 15-20% дрібної фракції – зерен розміром менше 0,16 мм і достатню кількість більш крупних фракцій, але не крупніше 5 мм.

Чи використовуються піски які не відповідають стандарту?

Так, використовуються і не тільки для засипки котлованів, а і в будівництві. Але за таких обставин гарантувати міцність матеріалів і особливо їх морозостійкість та довговічність не можна.

Чи можна з неякісного піску отримати пісок, що відповідатиме стандарту?

У більшості випадків так. Але це будуть додаткові витрати і значна кількість видобутого матеріалу піде у відходи.

Де і як можна видобувати якісний пісок у промислових об’ємах?

По перше, є розвідані родовища з запасами від кількох сотень до десятків мільйонів кубічних метрів, у тому числі ще не надані у користування. Серед них є родовища пісків, що повністю відповідають вимогам згаданого стандарту. Для видобування піску на таких родовищах можна отримати спеціальний дозвіл користування надрами.

По друге, є перспективні площі на яких можна виявити і розвідати запаси піску у необхідній кількості. Зокрема такі площі є на Волині, в долині р.Горинь поблизу міст Острог, Нетішин на Рівненщині та Хмельниччині, поблизу Коростеня та Коростишева на Житомирщині, вздовж річок Рось, Роставиця на Житомирщині і Київщині, у нижній частині Південного Бугу на Миколаївщині.
Як отримати дозвіл на видобування піску?

Перший спосіб – отримати дозвіл на розвідане родовище, яких, з хорошою якістю піску та умовами видобування, на жаль, не багато.

Другий – отримати дозвіл на вивчення (розвідку) піску з наступним його видобуванням.
Які при цьому виникають проблеми і як їх вирішити?

Дозволи, як на видобування, так і на вивчення з наступним видобуванням, надаються через аукціон. Тому подання зави не гарантує отримання дозволу. Крім цього, для участі у аукціоні як на видобування, так і на вивчення піску, необхідний гарантійний внесок – 2 млн.грн., що у 2 рази більше ніж для інших будівельних матеріалів через його популярність.

Однак, останнім часом (з квітня 2023 року) появився досить привабливий варіант отримання дозволу як на вивчення, так і на видобування піску – без аукціону та гарантійного внеску. Цей варіант доступний власникам земельних ділянок на яких наявні поклади піску. До речі, на даний час продаж-купівля земельних ділянок приватної власності звична справа.

З багаторічного досвіду пошуків та розвідки родовищ пісків переконливо рекомендуємо перед покупкою дозволу на видобування чи вивчення піску, або земельної ділянки для цих же потреб, переконатись у наявності покладів піску відповідної якості та у достатній кількості.

При вашій зацікавленості надамо інформацію про розвідні родовища піску, перспективні ділянки для їх розвідки, проведемо їх обстеження з відбором, аналізом проб та оцінкою запасів, підготуємо документи для отримання дозволу через аукціон чи без аукціону.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *